Već neko vreme u Srbiji i regionu retko ko kupuje mladencima porcelan i slično. Koverta sa parama je postala potpuno standardan poklon, a u situaciji u kojoj smo, taj “svadbeni trošak” uopšte nije mala stavka u kućnom budžetu porodice koja ide u svatove – posebno ako ste u jednoj “sezoni” pozvani na nekoliko svadbi, a kao što svi znamo, osim poklona imamo i mnoge druge stavke u budžetu.
Evrići u koverti nisu rezervisani samo za Srbiju. S obzirom da se širom sveta retko ko venčava direktno iz roditeljskog doma, mladenci su se odavno skućili, pa im više uglavnom ne trebaju mikseri, blenderi, umetnička dela i slično – već novac.
Tim novcem mladenci najčešće pokrivaju troškove svadbe, a u slučaju da je roditelji plaćaju, štede za zajednički život (oprema za bebe ili možda neki fond za crne dane ili kupovinu stana).
Na zapadu često ljudi prave registar u nekoj radnji stvari koje bi voleli da dobiju i to je najčešći scenario u kom se pare izbegavaju kao poklon.
Ali koliko odneti?
Najbolji odgovor je – daj koliko možeš. Nemojte se zaduživati zbog svadbi, mladenci bi trebalo da znaju u kojoj ste finansijskoj situaciji i ne bi trebalo da vas osuđuju što niste mogli da date neku izdašnu sumu.
Standard u svetu je mesto na svadbi plus 30 % tog mesta. Recimo, mislite da su mladenci dali 30 evra za vaše mesto na proslavi, a idete vi i muž, daćete, 78 evra plus dva da zaokružite – niko neće baš kovanice da stavlja u kovertu.
Ako idete na venčanje bliskog porodičnog člana, moraćete više da se “otvorite”, koliko ste u mogućnosti – neki prosek bi bio da date 300, 500 ili 1000 evra, u zavisnosti od finansijiske situacije.
Ako se recimo udaje vaša sestra, a vi ne stojite dobro sa novcem, objasnite joj svoju situaciju i dajte koliko možete, ali pomozite na neki način koji ne uključuje novac – napravite tortu, obezbedite bend za dž ako možete, ili pitajte druga da joj da svadbeni prostor besplatno, ako imate takav kontakt.
Ako vam se venčava neki kolega ili poznanik, dajte 50 evra ako možete – za bliže prijatelje u redu je da date 100, ako možete. Ali, ako niste u mogućnosti da date mnogo novca, mladenci ne bi trebalo da se ljute, već da znaju u kakvoj ste situaciji i da ste se potrudili.
U slučaju da nemate uopšte novca, vratite se starim dobrim poklonima. Možda ste slikar i znate da vaš drug koji se ženi baš želi neku vašu sliku? Pitajte ga pre svadbe koja mu se najviše sviđa i poklonite je. Možda možete da poklonite neki (nekorišćen) escajg? Možda radite u turističkoj agenciji i možete sestri da poklonite medeni mesec, a da plaćate manji iznos i to na rate? Ako su vam dobri prijatelji, pitajte šta im treba i granicama razuma potrudite se da im ostvarite želju.
Najvažnije je da je od srca!
Nema komentara još uvek. Budite prvi!